Jesteś tutaj

Projekt edukacyjny "Szkoła Patriotów" - dr Stanisław Bylina


Miło nam odnotować, że pierwszy dyrektor naszego Instytutu dr Stanisław Bylina przez kilka miesięcy był postacią odkrywaną przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 w Gliwicach.
W ramach projektu edukacyjnego "Szkoła Patriotów", zorganizowanego przez katowickie Kuratorium Oświaty, szkoła ta podjęła się przybliżenia i upamiętnienia sylwetki Stanisława Byliny - lekarza który przez wiele lat związany był z historią Gliwic, który współtworzył gliwicką onkologię, m.in. poprzez organizację Państwowego Instytutu Przeciwrakowego, sprowadzenie tu specjalistycznego sprzętu medycznego oraz poprzez pozyskanie ośmiu gramów radu, czym zapoczątkował w placówce badania nad zastosowaniem radioterapii w leczeniu nowotworów.

Uczniowie SP 15 m.in. na lekcjach historii, na zajęciach z języka niemieckiego i plastyki, a także w trakcie prelekcji wygłoszonej przez historyka Bogusława Tracza, dotyczącej działalności doktora Byliny, uczyli się nie tylko o medycznej przeszłości tego lekarza, ale i o tym, że w czasie II wojny światowej leczył chorych, ukrywał Żydów, należał do Związku Walki Zbrojnej, był żołnierzem Armii Krajowej.

[ℹ️] Zasługi dr. Stanisława Byliny dla Gliwic w roku 2016 uhonorowane zostały przez miasto nadaniem jego imienia jednemu z rond oraz jednej z gliwickich ulic.
[ℹ️] Do końca października w Filii nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach trwa wystawa poświęcona doktorowi Bylinie, na której obejrzeć można prace stworzone uczniów SP 15 w ramach projektu „Szkoła Patriotów” .

Zachęcamy serdecznie do jej odwiedzenia, a uczniom i pedagogom SP 15 gratulujemy cennej inicjatywy edukacyjnej, która przybliżyła życie i działalność współtwórcy naszego Instytutu.
  

Fot. Archiwum SP 15 w Gliwicach