Jesteś tutaj
Projekt 2019/ABM/01/00044
Badanie finansowane ze środków budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych, numer Projektu 2019/ABM/01/00044”
„Porównanie skuteczności i bezpieczeństwa obinutuzumabu i rytuksymabu w leczeniu skojarzonym dorosłych chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną z ekspresją CD20”
Dofinansowanie z budżetu państwa: 13 935 161,60 zł
Całkowita wartość projektu: 13 935 161,60 zł
Opis projektu:
Ostra białaczka limfoblastyczna (OBL) należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Jej leczenie polega na intensywnej polichemioterapii indukującej i konsolidującej. Kontynuacją leczenia poremisyjnego może być transplantacja krwiotwórczych komórek macierzystych (hematopoietic stem cell transplantation, HSCT) bądź leczenie podtrzymujące. O wyborze opcji decyduje obecność czynników ryzyka, spośród których najistotniejsza jest odpowiedź na poziomie minimalnej choroby resztkowej (minimal residual disease, MRD). Pacjenci, u których wykrywa się MRD są kandydatami do allogenicznej HSCT. Dodatni status MRD przekłada się jednak negatywnie na wyniki transplantacji. Stąd odpowiedź na poziomie MRD jest istotnym punktem końcowym w badaniach klinicznych stanowiącym element oceny skuteczności leczenia.
U około 35% chorych na OBL stwierdza się ekspresję CD20 na limfoblastach. Francuska grupa GRAALL przeprowadziła prospektywne, randomizowane badanie dotyczące zastosowania przeciwciała monoklonalnego anty-CD20, rytuksymabu w skojarzeniu z chemioterapią u chorych na OBL CD20+. Wykazano, że dodanie rytuksymabu wiązało się ze statystycznie znamienną poprawą w zakresie przeżycia wolnego od zdarzeń oraz tendencją do większego prawdopodobieństwa całkowitego przeżycia. W oparciu o wyniki tego bad. Polska Grupa ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG) uznała stosowanie rytuksymabu u pacjentów z OBL CD20+ za
standard, co znalazło odzwierciedlenie w aktualnie obowiązującym w Polsce protokole PALG ALL7.
Obinutuzumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym typu II podklasy IgG1 skierowanym przeciwko CD20. W porównaniu do przeciwciał typu I (rytuksymab), charakteryzuje się większym powinowactwem do CD20 i większą zdolnością bezpośredniego indukowania śmierci komórkowej. W badaniu klinicznym wykazano jego większą skuteczność u chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, co stanowiło podstawę do rejestracji w tym wskazaniu. Jak dotąd nie prowadzono badań klinicznych nad stosowaniem obinutuzumabu u chorych na OBL, jednak wyniki badań na liniach komórkowych wskazują na znacznie większą zdolność indukowania śmierci komórek blastycznych oraz silniejszą reakcję cytotoksyczności zależnej od przeciwciał w porównaniu z rytuksymabem.
Celem obecnego projektu jest porównanie skuteczności i bezpieczeństwa obinutuzumabu i rytuksymabu u dorosłych chorych na OBL z ekspresją CD20.
Planuje się wieloośrodkowe, prospektywne badanie kliniczne z randomizacją realizowanego z udziałem 20 ośrodków współpracujących w ramach PALG.
Stowarzyszenie PALG będzie partnerem w realizacji projektu, odpowiedzialnym m.in. za selekcję ośrodków.
Główne kryteria włączenia to:
- nowe rozpoznanie OBL z ekspresją CD20 na co najmniej 20% blastów,
- Wiek ≥18 lat,
- stan kliniczny umożliwiający zastosowanie leczenia indukcyjnego.
Drugorzędowe punkty końcowe to:
- Odsetek chorych, u których po leczeniu konsolidującym poziom MRD po leczeniu indukującym wyniósł <0.01% wśród komórek szpiku kostnego.
- Odsetek całkowitych remisji
- Prawdopodobieństwo całkowitego przeżycia po 24 miesiącach
- Prawdopodobieństwo przeżycia wolnego od białaczki po 24 miesiącach
- Częstość występowania poszczególnych powikłań leczenia