Jesteś tutaj

Przygotowanie do badania bronchoskopii

Przygotowanie
  1. Dzień przed badaniem bronchoskopii konieczne jest wykonanie badania krwi zlecone w trakcie konsultacji pulmonologicznej (APPT, INR, gazometria).
  2. Pacjent musi być na czczo - w dniu badania nie wolno przyjmować żadnych pokarmów ani płynów. 
  3. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody.
  4. Osoby, które stosują leki wziewne na stałe, rano mają je zażyć wg wcześniejszych zaleceń.
  5. Osoby chorujące na cukrzycę: a) w dniu badania proszę nie przyjmować leków p/cukrzycowych (zarówno tabletek, jak i insuliny); b) Proszę ze sobą wziąć glukometr, leki p/cukrzycowe; b) proszę poinformować o cukrzycy rejestrację Poradni Endoskopii.
  6. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. Acenocumarol, Sintrom, Ticlid lub Aspiryna, Acard, Acesan i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 5-7 dni przed badaniem - należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana tych leków na Heparynę niskocząsteczkową (np. Fraxiparyna, Clexane).
  7. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
 
KONIECZNA JEST OBECNOŚĆ OSOBY ODBIERAJĄCEJ PACJENTA ORAZ OPIEKA NAD PACJENTEM PRZEZ 24 GODZINY.
 
Postępowanie po badaniu

Pierwszy posiłek pacjent może zjeść co najmniej 2 godziny po badaniu (w czasie bronchoskopii znieczulona jest krtań, dlatego jedzenie lub picie od razu po zabiegu grozi zachłyśnięciem).

Po zabiegu chory może skarżyć się na ból gardła lub chrypkę, które powinny ustąpić w ciągu 24 godzin. Jeżeli chrypka utrzymuje się dłużej, należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli podczas bronchoskopii wykonywano biopsję, po zabiegu może wystąpić niewielkie krwioplucie. Przy niewielkim krwiopluciu wystarczy spokojnie leżeć przez kilka godzin w łóżku.

Wyjątkowym powikłaniem po badaniu mogą być: skaleczenia krtani, tchawicy i oskrzeli, wyłamanie zęba, dostanie się powietrza do jamy opłucnowej (odma opłucnowa), gorączka, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia oddechowe, skurcz krtani i oskrzeli oraz reakcja alergiczna na miejscowe środki znieczulające.