Jesteś tutaj

Przygotowanie do kolonoskopii w znieczuleniu miejscowym

PRZYGOTOWANIE  DO  KOLONOSKOPII PREPARATEM MOVIPREP
[badanie ze znieczuleniem miejscowym]

 
Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania kolonoskopii prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń
 
 
1. Na siedem dni przed badaniem:
 • odstawić preparaty żelaza,
 • nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek),
 • nie należy spożywać  pestek siemienia lnianego, maku, czarnuszki itp. 
2. W dniu poprzedzającym badanie:
 • możliwe jest zjedzenie małego śniadania – wyłącznie galaretka, kisiel lub budyń. Płyny doustne w sporej ilości, ale klarowne czyli przeźroczyste – takie jak woda czy herbata bez dodatków. Płyny mogą być lekko słodzone.
 • ewentualnie około godziny 12.00 czysty rosół, natomiast bezwzględnie nie należy spożywać obiadu stałego,
 • około godziny 17.00, zgodnie z instrukcją należy przygotować roztwór Moviprep: a) rozpuścić  mieszankę A i B w 1 litrze wody, b) następnie wypić w ciągu 1 h (szklanka co 15 minut). 
 • około godziny 23.00, zgodnie z instrukcją należy przygotować drugą dawkę roztworu Moviprep: a) rozpuścić  mieszankę A i B w 1 litrze wody, b) następnie wypić w ciągu 1 h (szklanka co 15 minut). 
W przypadku badań zaplanowanych na godzinę 12.00 i późniejszych – przyjmowanie dawek preparatu Moviprep proszę przesunąć na godz. 23.00 dnia poprzedzającego badanie oraz godz. 4.00 w dniu badania.
 
 • Od rozpoczęcia przyjmowania preparatu Moviprepu  nie należy nic jeść!!!
 • Można pić dowolną ilość niegazowanej wody mineralnej (min. 1,5 l). 
Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia  prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.
 
 
 1. W dniu badania bezwzględnie nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 2 godzin przed badaniem. 
 2. Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody). 
 3. Osoby chorujące na cukrzycę: W dniu badania proszę nie przyjmować leków p/cukrzycowych (zarówno tabletek, jak i insuliny). Proszę ze sobą wziąć glukometr, leki p/cukrzycowe oraz posiłek. Wskazana jest konsultacja z lekarzem na temat sposobu przygotowania do badania.Proszę poinformować o cukrzycy rejestrację Pracowni Endoskopii.
 4. Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. Acenocumarol, Sintrom, Ticlid lub Aspiryna, Acard, Acesan i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 5-7 dni przed badaniem - należy to jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Konieczna może być zamiana tych leków na Heparynę niskocząsteczkową (np. Fraxiparyna, Clexane). 
 5. Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania. 
 6. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą. 
 7. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania kolonoskopii jest trudny do przewidzenia.