Jesteś tutaj

Pracownia Tomografii KomputerowejPracownia wyposażona jest w dwa dwuenergetyczne, wielowarstwowe/wielorzędowe tomografy komputerowe (CT): Somatom Definition Edge Plus (128 warstw) i Philips IQon CT (pierwszy tego typu dwuenergetyczny tomograf w Polsce). Urządzenia są przystosowane do badań technikami spiralną i sekwencyjną. W pracowniach przeprowadza się badania wszystkich narządów i okolic anatomicznych (za wyjątkiem serca).  Oprócz klasycznego obrazowania wykonywane są: angiografia, wirtualna endoskopia, perfuzja. Specjalny program ułatwia wykrywanie zmian guzkowych w płucach i analizę ich obrazu w czasie.
Aby zminimalizować ryzyko powikłań stosujemy nowoczesne, niejonowe, niskoosmolarne środki kontrastowe. Celem uzyskania jak najlepszych obrazów, środek kontrastujący jest podawany za pomocą dwukanałowej strzykawki automatycznej.


Przeciwwskazania
Ciąża jest przeciwwskazaniem do badania TK ze względu na stosowane promieniowanie jonizujące.U kobiet w wieku rozrodczym badanie najlepiej wykonać w okresie pierwszych 14 dni cyklu miesięcznego (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki).

Przebieg badania TK
Przed podaniem środka kontrastowego przeprowadzany jest wywiad w kierunku chorób tarczycy, nerek, nadciśnienia  i ewentualnego wystąpienia powikłań po podaniu kontrastu we wcześniejszych badaniach z użyciem środków jodowych (wysypka na ciele, świąd skóry, obrzęk śluzówki).vBadanie zwykle trwa kilka minut
.
 
Prosimy o dostarczenie  wcześniej wykonanych badań - zwłaszcza TK (wykonanych poza Zakładem Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w  Centrum Onkologii –Instytut Gliwice).

Przygotowanie do badania Tomografii Komputerowej

 • Do badania z kontrastem Pacjent zgłasza się na czczo (bez przyjmowania posiłków na 2 godzin przed badaniem, może pić wodę niegazowaną). 
 • Przed badaniem należy przyjąć wszystkie zalecone leki. W przeddzień badania i w dniu badania zalecane jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. 
 • Pacjenci leczeni metforminą powinni odstawić lek co najmniej na 48 godzin przed badaniem z kontrastem. Można powrócić do stosowania po 24 h po podania kontrastu. 
 • Przygotowanie do kolonografii TK 

1. W dniu poprzedzającym badanie:
 - śniadanie
 - obiad tylko zawiesista zupa 

2. Od godziny 16-tej do wieczora wypić 3-4 litry preparatu Fortrans (opakowanie Fortransu zawiera 4 saszetki, każdą rozpuścić w 1 litrze wody):
 - wypić podaną wyżej ilość

3. W dniu badania:
 - (rano w domu) doodbytniczo wlewka Enema
 

 • Muszą upłynąć 3 doby od ostatniego badania kontrastowego przewodu pokarmowego 
 • Do badań TK jamy brzusznej i miednicy małej proszę zgłosić się do rejestracji ZRDO 1,5 godziny przed wyznaczoną godziną badania oraz przynieść ze sobą 1,5 l wody niegazowanej. 
 • Do pozostałych badań należy zgłosić się 30 min. przed wyznaczoną godziną badania. 
 • Pacjent musi dostarczyć aktualny wynik kreatyniny i eGFR (ważny 2 miesiące).U chorych z niewydolnością nerek poziom kreatyniny ważny 7 dni.
 • Pacjent, który będzie wykonywał badanie krwi na oznaczenie poziomu kreatyniny w NIO, w dniu badania musi zgłosić się do laboratorium Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej (II piętro), 3 h przed wyznaczoną godziną badania. 
 • Pacjent proszony jest o dostarczenie do rejestracji ZRDO wyników badań diagnostycznych (opis + płyty) wykonanych poza NIO w Gliwicach.


Po podaniu środka kontrastowego mogą wystąpić:

 • Reakcje miejscowe: pokrzywka, zaczerwienienie, wysypka, obrzęk.
 • Reakcje ogólnoustrojowe: zaburzenia rytmu, omdlenie, kaszel, duszność, chrypka, nudności, wymioty, biegunka, złe samopoczucie. 
 • W trakcie podawania kontrastu pacjent może odczuwać: niesmak w ustach, parcie na pęcherz moczowy, uczucie ciepła, drapanie w gardle, nudności, wymioty, pocenie się.

 
Po badaniu:

 • Po zakończonym badaniu należy wypić ok. 2 litrów płynu w ciągu doby celem szybszego usunięcia środka kontrastowego z organizmu 
 • Po podaniu środka cieniującego pacjent pozostanie w placówce pod obserwacją personelu przez ok. 30 min.