z Pododdziałem Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Plastycznej oraz Pododdziałem Hospitalizacji Jednodniowej
Kierownik

dr n. med. Cezary Szymczyk
Pielęgniarka oddziałowa
mgr piel. Katarzyna Gościńska
Pielęgniarka koordynująca
mgr Ewa Kucza-Sobel
Kontakt
Sekretariat
tel. (32) 278 84 05
tel. (32) 278 84 00
tel. (32) 278 85 14
e-mail: chirurgia1@gliwice.nio.gov.pl
e-mail: rekonstrukcja@gliwice.nio.gov.pl
Pielęgniarki dyżurne
tel. (32) 278 85 04
Pielęgniarka oddziałowa
tel. (32) 278 84 18
Pielęgniarka koordynująca
tel. (32) 278 85 04
Dyżurka lekarska
tel. (32) 278 85 03
Psycholog
mgr Marta Nowak-Kulpa
tel. (32) 278 85 08
Lokalizacja
Budynek kliniczny, piętro 4
Pododdział Hospitalizacji Jednodniowej
Kierownik
dr n. med. Mirosław Dobrut
Sekretariat
tel. (32) 278 84 30
Zespół lekarzy
- dr n. med. Daniel Bula – w trakcie specjalizacji z chirurgii onkologicznej
- dr n. med. Mirosław Dobrut – specjalista chirurgii onkologicznej
- dr n. med. Grzegorz Hadasik – specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej
- prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk – specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej
- prof. dr hab. n. med. Adam Maciejewski – specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej i plastycznej
- dr n. med. Agnieszka Piotrowska-Seweryn – specjalista otolaryngologii, w trakcie specjalizacji z chirurgii onkologicznej
- dr n. med. Artur Sandelewski – specjalista chirurgii ogólnej, w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej
- dr n. med. Cezary Szymczyk – specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej oraz chirurgii stomatologicznej
- lek. Dominik Walczak – specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej i plastycznej
- dr n. med. Janusz Wierzgoń – specjalista chirurgii ogólnej

Z oddziałem współpracują:
- prof. dr hab. n. med. Piotr Ładziński – specjalista neurochirurgii i neurotraumatologii (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu)
- dr n. med. Piotr Wardas – specjalista otolaryngologii (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu)
- dr Bartosz Mańkowski – specjalista chirurgii ogólnej i szczękowo-twarzowej (Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu)
- dr n. med. Sylwia Cebula – specjalista kardiologii
- mgr Izabela Buczyńska – neurologopeda
- zespół fizjoterapeutów z Pracowni Rehabilitacyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach
- Poradnia Żywieniowa z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach
- lek. Paulina Dębowska – specjalista geriatrii i medycyny paliatywnej z Przychodni Przyklinicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach
Zakres działalności
I Oddział Chirurgii Onkologicznej to miejsce, w którym leczeni są chirurgicznie chorzy na raka regionu głowy i szyi oraz pacjenci wymagający skomplikowanych zabiegów rekonstrukcyjnych wszystkich regionów anatomicznych.
Wykonujemy:
- zabiegi chirurgiczne w zakresie wybranych nowotworów łagodnych;
- zabiegi resekcyjno-rekonstrukcyjne w zakresie nowotworów złośliwych:
- języka i jamy ustnej, żuchwy, szczęki, gardła, itd.;
- aparatu ochronnego oka i oczodołu;
- skóry w obrębie głowy i szyi;
- twarzoczaszki, w tym również z elementami neurochirurgii podstawy czaszki;
- zatok przynosowych;
- ślinianek podżuchwowych i przyusznych;
- węzłów chłonnych regionu głowy i szyi.

U wielu chorych skierowanych do leczenia w I Oddziale Chirurgii Onkologicznej resekcja nowotworu może skutkować powstaniem rozległego ubytku, którego nie da się zaopatrzyć klasycznymi chirurgicznymi metodami. Tacy chorzy konsultowani są w ramach Zespołu Rekonstrukcyjnego, gdzie ustalany jest sposób zaopatrzenia lub odtworzenia usuniętego narządu, tak aby efekt funkcjonalny i estetyczny był jak najlepszy. Zakres i sekwencja leczenia resekcyjno-rekonstrukcyjnego skorelowana jest z harmonogramem leczenia onkologicznego. Doświadczenie chirurgów rekonstrukcyjnych Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach obejmuje tysiące zabiegów odtwórczych w praktycznie wszystkich regionach ciała.
Oddział dysponuje dwu- i trzyosobowymi salami z własnym, pełnym węzłem sanitarnym. W okresie pooperacyjnym pacjenci objęci są profesjonalną i wielospecjalistyczną opieką, zarówno lekarską, jak i pielęgniarską, dostosowaną do rodzaju zabiegu oraz potrzeb chorego. Po rozległych operacjach wspomaga nas zespół fizjoterapeutów, a także neurologopeda. Do dyspozycji chorych oraz ich rodzin pozostaje psychoterapeutka będąca nieocenionym wsparciem w tym trudnym okresie.
Stale podnosimy naszą wiedzę i doskonalimy umiejętności w polskich i światowych ośrodkach, tak by zapewnić kompleksową i najwyższą jakość leczenia. Szukamy indywidulanych rozwiązań dla najbardziej skomplikowanych problemów. Zabiegi rekonstrukcyjne wykonujemy z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu możemy odtworzyć usunięte fragmenty narządu, aby zachować lub przywrócić funkcje oraz osiągnąć jak najlepszy efekt wizualny. W przypadku nowotworów, kiedy planowane jest leczenie skojarzone, zabiegi rekonstrukcyjne wykonywane są w oparciu o tkanki własne pacjenta.
Po zakończeniu leczenia chorzy podlegają badaniom kontrolnym w Przychodni Przyklinicznej.
W ramach naszego oddziału posiadamy po 3 miejsca specjalizacyjne w dziedzinie chirurgii onkologicznej i chirurgii plastycznej.
Zasady przyjęcia
- Pacjenci kwalifikowani są do zabiegów operacyjnych w ramach Wielodyscyplinarnych Zespołów Narządowych Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
- Termin pierwszej wizyty możliwy jest do ustalenia telefonicznie: (32) 278 88 88 lub mailowo: rejestracja@gliwice.nio.gov.pl.Wymagane jest skierowanie do Poradni Chirurgii Onkologicznej.
- Z uwagi na charakter zabiegów, wszelkie operacje w obrębie jamy ustnej wymagają odpowiedniego przygotowania – konieczne jest wyleczenie wszystkich aktywnych stanów zapalnych pod kontrolą stomatologa.
- W zaawansowanych przypadkach hospitalizacja może trwać nawet kilka tygodni, dlatego prosimy o zabranie leków zażywanych na stałe z powodu chorób współwystępujących oraz dokumentacji medycznej z dotychczas przeprowadzonego leczenia.
- Sposób spędzania czasu w oczekiwaniu na gojenie pooperacyjne jest także istotny. Proszę zabrać ze sobą to, co umożliwi Państwu zaangażowanie się w ulubione zajęcia.
- Wartościowe rzeczy można pozostawić w depozycie na Izbie Przyjęć.
- Odwiedziny odbywają się codziennie w godzinach 15:00-17:00.
Pododdział Hospitalizacji Jednodniowej
Do jego zadań należy:
- szerokie wycięcie guza piersi kategorii B3 (wynik z biopsji gruboigłowej) z radiologiczną kontrolą wycięcia po zamarkowaniu kotwicą;
- szerokie wycięcie potwierdzonych histopatologicznie zmian typu DCIS i LCIS po wcześniejszym zamarkowaniu kotwicą;
- biopsje wycinające zmian skóry podejrzanych o czerniaka;
- szerokie wycięcie klinicznie rozpoznanych czerniaków skóry w lokalizacjach kończynowych i tułowiowych bez lub z plastyką płatami lokalnymi;
- radykalizacje miejscowe z biopsją węzła wartowniczego w rozpoznanym czerniaku skóry bez lub z plastyką płatami lokalnymi w lokalizacjach jak wyżej;
- szerokie wycięcie rozpoznanych raków podstawnokomórkowych skóry twarzy, z wyjątkiem zlokalizowanych w pobliżu aparatu ochronnego oka przy wielkości 1,5-2 cm z koniecznością zastosowania plastyki miejscowej;
- biopsje otwarte guzków tkanek miękkich podejrzanych w kierunku mięsaka w lokalizacjach kończynowych i tułowia;
- biopsje obwodowych węzłów chłonnych, których położenie nie koliduje z ważnymi strukturami naczyniowymi i nerwowymi w przypadku podejrzenia choroby z zakresu onkohematologii;
- zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej:
- diagnostyka zabiegowa w zakresie sromu, pochwy, macicy, tj. wycinki ze sromu pochwy;
- konizacja szyjki macicy;
- zabiegi wyłyżeczkowania jamy macicy.
Zasady przyjęcia
Pacjenci do zabiegów operacyjnych w Pododdziale Hospitalizacji Jednodniowej kwalifikowani są w ramach wizyty w gabinecie Pododdziału Hospitalizacji Jednodniowej.
Po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym chorzy pozostają w obserwacji przez około 2-3 godziny. Kontrole po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego odbywają się w Przychodni Przyklinicznej.