Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści Przejdź do stopki

Model współpracy gliwickich onkologów oraz zabrzańskich kardiologów doceniony w Europie!

W prestiżowym czasopiśmie European Heart Journal jednym z najważniejszych kardiologicznych czasopism naukowych na świecie ukazała się przełomowa praca zatytułowana „Cardiac implantable electronic devices and radiation therapy: long-term outcomes” dotycząca chorych kardiologicznych z chorobą nowotworową wymagającą radioterapii.

zabrzańscy kardiolodzy, gliwiccy okolodzy

Publikacja jest efektem ponad 10-letniej współpracy specjalistów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach oraz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Pacjenci z urządzeniami wszczepialnym, takimi jak stymulatory (rozruszniki) serca lub kardiowertery-defibrylatory niejednokrotnie mogą wymagać radioterapii z przyczyn onkologicznych. Obecność rozrusznika niejednokrotnie stwarza obawy dotyczące możliwości bezpiecznego prowadzenia radioterapii

informuje prof. dr hab. n. med. Mateusz Tajstra, współinicjator powstania projektu.

Współpraca ta stanowiła pierwszy tak duży program kardio-onkologiczny w Polsce, w ramach której każdy pacjent z wszczepionym urządzeniem jest konsultowany przez kardiologa przed, w trakcie i po radioterapii, a w razie konieczności, kardiolog jest również obecny podczas sesji radioterapii. Dzięki wspólnym działaniom obecnie już ponad 400 chorych z wszczepionym urządzeniem bezpiecznie przeszło leczenie onkologiczne, niejednokrotnie ratujące życie zgodnie stwierdzają dr hab. n. med. Sławomir Blamek, prof.NIO-PIB, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach i prof. dr. n. med. Mariusz Gąsior kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologiii SUM, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

To publikacja, która ma znaczenie nie tylko naukowe, ale przede wszystkim praktyczne. Pokazuje, że dzięki ścisłej współpracy onkologów i kardiologów możemy skutecznie oraz bezpiecznie leczyć pacjentów wymagających jednocześnie specjalistycznej opieki w obu tych obszarach. Cieszy nas, że doświadczenia wypracowane w Gliwicach i Zabrzu zostały dostrzeżone przez międzynarodowe środowisko naukowe i mogą stać się wzorem dla innych ośrodków w Europie

podkreśla dr hab. n. med. Sławomir Blamek, prof. NIO-PIB, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Wyniki opublikowane w European Heart Journal wskazują, że radioterapia (głównie fotonoterapia) prowadzona zgodnie z aktualnymi protokołami jest bezpieczna dla rozruszników i kardiowerterów, zarówno w obserwacji wczesnej, jak i – co pokazano po raz pierwszy długoterminowej. Powikłania ze strony urządzeń były rzadkie, a rokowanie pacjentów zależało przede wszystkim od samej choroby nowotworowej, a nie od ryzyka dla urządzenia związanego z radioterapią. Dane wskazują, że samo posiadanie urządzenia nie jest przeciwwskazaniem do radioterapii oraz, że radioterapia ma znikomy wpływ na długoterminowe działanie wszczepionych stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów. Co istotne, u żadnego pacjenta nie odstąpiono od radioterapii jedynie z powodu wszczepionego urządzenia komentuje dr n. med. Maciej Dyrbuś.

Gratulujemy wszystkim autorom publikacji i dziękujemy zespołom obu ośrodków za wieloletnią współpracę na rzecz pacjentów.

Link do artykułu